ROZMÓWCY 3. EDYCJI KONFERENCJI „MIASTA PRZYSZŁOŚCI”
EWA ANDRZEJEWSKA
Dziennikarka, ekspertka rynku nieruchomości
Z branżą nieruchomości związana od 2005 roku. Wtedy także stawiała pierwsze kroki w „Eurobuild Poland”, który przekształcił się w 2008 roku w „Eurobuild Central & Eastern Europe”. Przez 12 lat była redaktorką naczelną magazynu „Eurobuild Central & Eastern Europe” i portalu www.eurobuildcee.com oraz czuwała nad pracą całego wydawnictwa. Członkini jury konkursów z branży nieruchomości m.in. Office Superstar firmy CBRE oraz Lider Dostępności Fundacji Integracja. Karierę zaczynała w działach ekonomicznych takich dzienników, jak „Życie” czy „Prawo i Gospodarka”. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i studiów podyplomowych na Akademii Leona Koźmińskiego. Po pracy zaraża pasją do aktywnego spędzania czasu (przede wszystkim biegania) prowadząc konto na Instagramie sport_life_balance.
JANUSZ MIZERNY
Starszy Inżynier ds. efektywności energetycznej w Sweco. Autor bloga Green Projects. Członek Zarządu Fundacji Miasta Przyszłości
Od początku swojej drogi zawodowej zajmuje się konsultingiem z zakresu zmian klimatycznych, zrównoważonego rozwoju, OZE i efektywności energetycznej. Współpracował z ONZ przy projektach redukujących emisje gazów cieplarnianych w ramach Clean Development Mechanism. Od ponad 8 lat angażuje się w realizacje projektów w Polsce związanych z poprawą efektywności energetycznej, a także w tematykę zrównoważonego budownictwa i urbanistyki oraz minimalizacji śladu węglowego.
Absolwent Politechniki Łódzkiej i studiów podyplomowych z zakresu zarządzania energią oraz audytów energetycznych. Poza pracą prowadzi blog o ekologii Green Projects oraz jako Członek Zarządu angażuje się w działania Fundacji Miasta Przyszłości.
SZYMON BUJALSKI
Dziennikarz zaangażowany w ochronę środowiska. Autor bloga na Facebooku „Dziennikarz dla klimatu”
Jest absolwentem kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Łódzkim. Od kilkunastu lat zawodowo związany z Łodzią, a od kilku – zaangażowany w tematykę ochrony środowiska i zmian klimatu. Zwolennik zrównoważonego rozwoju, miejskiej zieleni, diety wegańskiej i strajków klimatycznych. Prowadzący na Facebooku bloga „Szymon Bujalski – dziennikarz dla klimatu”.
AGNIESZKA KALINOWSKA-SOŁTYS
Wiceprezes SARP do spraw środowiska i ochrony klimatu. Dyrektor w APA Wojciechowski
Od 2013 roku jest dyrektorem i Członkiem Zarządu APA Wojciechowski Architekci. Współzałożycielka Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Wspierania Budownictwa Zrównoważonego. Od 2015 roku Członek Zarządu Głównego SARP, gdzie pełni funkcję kierownika zespołów do spraw zrównoważonego rozwoju w budownictwie. Promując dobre praktyki zrównoważonego rozwoju w budownictwie sprzyjające zdrowiu, dobremu samopoczuciu ich użytkowników.
Autorka licznych publikacji na temat zielonych budynków i zrównoważonego rozwoju miast. Moderatorka i uczestniczka wielu paneli dyskusyjnych podczas konferencji i wykładów związanych z promowaniem idei zielonego budownictwa. Idea zielonych budynków towarzyszy jej od ponad 16 lat w pracy zawodowej jako architekta i w życiu prywatnym, gdzie dbałość o zasoby naturalne i nie marnotrawienie ich jest priorytetem. Jej celem jest zdobywanie wiedzy i edukacja młodszych pokoleń poszanowania do naszej planety i tego co daje nam przyroda.
W pracy zawodowej łączy pasję z profesjonalizmem. Jakość projektów architektonicznych ma dla niej ogromne znaczenie, ponieważ jest podstawą do stworzenia budynków, które mają służyć ludziom przez kilkadziesiąt lat. Architektura powinna być piękna, trwała, funkcjonalna, bezpieczna i sprzyjająca zdrowiu i dobremu samopoczuciu użytkowników. Wyznaje zasadę, że budynki należy tak projektować, aby pięknie się zestarzały, aby mogły zostać zabytkami.
JAKUB GŁAZ
Krytyk architektury, publicysta, animator działań przestrzennych
Z wykształcenia architekt (Politechnika Poznańska, 2002). Zajmuje się popularyzacją i krytyką architektury w prasie popularnej i specjalistycznej, radiu oraz telewizji, a także działaniami na rzecz naprawy miast, prowadzeniem wykładów popularyzatorskich, moderowaniem specjalistycznych dyskusji oraz spacerów architektonicznych. Współtwórca poznańskiej inicjatywy „Centrum Otwarte” zajmującej się edukacją i animacją działań w zakresie architektury i urbanistyki oraz Festiwalu Architektury Modernistycznej „Nowy Plan”. Współautor książki dla dzieci i dorosłych „Wspólne nie znaczy niczyje” oraz telewizyjnego cyklu „Księga Przestrzeni” (dwie serie). Autor i kurator wystaw architektonicznych. Dwukrotny laureat nagrody dziennikarskiej Izby Architektów RP.
ILONA GOSK
Członkini Zarządu Fundacji Sendzimira
Z wykształcenia mgr ochrony środowiska na Uniwersytecie Warszawskim. Ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami społecznymi, które zdobywała w sektorze pozarządowym i publicznym.
Przez sześć lat w zarządzie Stowarzyszenia Komuna Otwock, dziewięć lat pełniła funkcję prezesa Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, cztery lata – dyrektora Biura Polityki Społecznej w Kancelarii Prezydenta RP. Przez dwa lata była związana z Urzędem m.st. Warszawy, gdzie odpowiadała za integrowanie procesów planistycznych.
MICHAŁ ŁAKOMSKI
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Smart City
Absolwent zarządzania na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i studiów podyplomowych z zakresu aplikacji mobilnych. Zastępca dyrektora Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania. Nadzoruje obszar systemu zarządzania, serwisów i technologii informacyjnych, bezpieczeństwa informacji, spraw organizacyjnych i archiwum.
BARTOSZ DOMINIAK
Zastępca Burmistrza Ursynowa. Autor projektu Smart City Blog
Absolwent studiów magisterskich w ramach Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz studiów podyplomowych w Collegium Civitas z zakresu Prognozowania, Planowania Strategicznego i Foresight’u. Ukończył również Szkołę Praw Człowieka w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Wiele lat pracował w instytucjach publicznych zarówno centralnych, jak i samorządowych. W latach 2006-2010 był radnym m.st. Warszawy, a w latach 2011-2015 pracował w Urzędzie Dzielnicy Ursynów.
Specjalista w zakresie PR i komunikacji zewnętrznej, szczególnie z wykorzystaniem nowych mediów. Jednak od 3,5 roku udziela się jako ekspert zajmujący się problematyką rozwoju smart cities w Polsce, szczególnie w kontekście zrównoważonego rozwoju miast. Autor projektu Smart City Blog. Mówca, a także uczestnik i moderator wielu paneli dyskusyjnych na ten temat.
Wiceprzewodniczący Otwartego Ursynowa.