PRELEGENCI 1. EDYCJI KONFERENCJI „MIASTA PRZYSZŁOŚCI”
ALICJA KUCZERA
Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC
Absolwentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz MBA na Coventry University. Posiada 15-letnie doświadczenie w środowisku biznesowym. Zarządzała międzynarodowymi projektami, współpracując z klientami i dostawcami z różnych kontynentów. Przed objęciem stanowiska Dyrektora Zarządzającego PLGBC, Dyrektor Handlowy w firmie Fortress S.A. oraz Project Manager w Erican Group w Malezji. Wiceprzewodnicząca Europe Regional Network w ramach World Green Building Council.
Zrównoważony rozwój zawsze znajdował się w kręgu jej zainteresowań. Jest autorką pracy dyplomowej w ramach studiów MBA związanej z tym zagadnieniem. Kierowała zespołem, który przetłumaczył książkę Jonathana T. Scotta pt. The Sustainable Business. Obszarem zrównoważonego budownictwa, który szczególnie zajmuje Alicję jest wpływ zielonych budynków na zdrowie i komfort pracy, a co za tym idzie – na efektywność ludzi w nich pracujących i mieszkających. Autorka licznych raportów i publikacji, uznanych w branży zielonego budownictwa. Prelegent wielu konferencji i seminariów, organizowanych w kraju i za granicą.
Prywatnie mama, miłośniczka podróży (odwiedziła 72 kraje ze 196 planowanych) i ekologicznego, zdrowego trybu życia.
MARTIN TOWNSEND
Director of Sustainability, BRE Global
Martin ma różnorodne doświadczenie zawodowe, począwszy od doradztwa dla brytyjskich ministrów, jako Regulator w Agencji Ochrony Środowiska, a skończywszy na pracy na wielu budowach. Martin dołączył do BRE (Global) jako Dyrektor BREEAM w 2008 roku, aby rozwijać BREEAM nie tylko na rynku brytyjskim, ale również międzynarodowym. Martin ściśle współpracuje z przemysłem budowlanym, przyczyniając się do ożywienia kwestii zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw w ramach realizacji społecznych, gospodarczych i środowiskowych programów.
Jako dyrektor postawił sobie następujące wyzwania:
– Przyspieszenie i rozszerzenie wykorzystania narzędzi BREEAM w całej branży;
– Sprawić, by narzędzia BREEAM stawały się coraz bardziej wymagające tak szybko, jak będzie to miało miejsce w przypadku rynku;
– Skoncentrowanie rozwoju BREEAM na priorytetach rynkowych oraz szybkie i właściwe reagowanie na opinie rynku;
– Wspieranie wdrażania i uczenie się innowacji w Wielkiej Brytanii i na arenie międzynarodowej;
– Wzorowanie się na najlepszych praktykach i ich propagowanie;
– Zapewnienie, aby narzędzia BREEAM były opracowywane i zarządzane w sposób otwarty i przejrzysty.
MARCIN GAWROŃSKI
Dyrektor Działu Budownictwa Ekologicznego, Sweco Consulting
Dr inż. Marcin Gawroński obecnie pełni funkcję Dyrektora Działu Budownictwa Ekologicznego w Sweco Consulting. Jest praktykiem z ponad siedmioletnim doświadczeniem. Był odpowiedzialny m.in. za certyfikację pierwszych projektów w Polsce, który otrzymały ocenę EXCELLENT, zarówno wśród budynków nowych jak i istniejących. Jest autorem kilku publikacji na temat zielonych certyfikatów. Działu Budownictwa Ekologicznego w Sweco Consulting (dawniej Grontmij Polska) sfinalizował do tej pory certyfikację 83 budynków nowych i ponad 115 istniejących. Konsultanci Sweco współpracowali z BRE w pracach przygotowawczych i testowych systemu certyfikacji BREEAM In-Use dla istniejących budynków. Ukończył Elektrotechnikę na Politechnice Poznańskiej, a jego specjalnością jest technika świetlna.
KARTIK AMRANIA
Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Budownictwa, Sweco UK
Kartik Amrania jest Dyrektorem Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Budownictwa w Sweco UK. Pod jego kierunkiem zespół Sweco odpowiedzialny za zrównoważony rozwój budynków zrealizował jedne z najważniejszych obiektów zrównoważonego rozwoju w Wielkiej Brytanii, co zostało uhonorowane prestiżową nagrodą BREEAM Company of the year w latach 2014, 2016 i 2017. Specjalizując się w zrównoważonym projektowaniu środowiska budowlanego, Kartik posiada ponad 15 lat doświadczenia w projektach komercyjnych, handlowych, przemysłowych, wojskowych, edukacyjnych i mieszkaniowych, zarówno dla nowych, jak i remontowanych obiektów.
Kartik jest zaangażowany w rozwój strategii energetycznych, które oceniają rozwiązania w zakresie kosztów, logistyki, energii i redukcji emisji dwutlenku węgla, certyfikatów ekologicznych, oszczędności i czasu zwrotu kosztów dla nowych i istniejących planów ramowych i budynków. Posiada również jedne z najwyższych na świecie wyników certyfikacji BREEAM – ponad 98 % – z notą outstanding dla Bloomberga, nowego budynku London Head Quarter.
ADAM BŁAŻOWSKI
Product Manager EcoSCADA, Partner Sweco
Absolwent Politechniki Wrocławskiej, absolwent programu „Management” Harvard Business Review, oraz „Climate Change Science & Negotiations” University Of Columbia. Od 2018 jest „Certified Professional” stowarzyszenia Climate KIC, głównej europejskiej inicjatywy skierowanej na rozwój innowacji służących ochronie klimatu.
Przez wiele lat prezes polskiego oddziału firmy Porta Capena, obecnie odpowiada za rozwój aplikacji EcoSCADA, w bliskiej współpracy ze Sweco. Jest to narzędzie służące do zarządzania efektywnością energetyczną i zużyciem energii w budynkach, wdrożone w Belgii, Holandii, Estonii, Słowacji i Polsce. Partner Climate KIC w ramach EIT+, coach i mentor programu Pioneers Into Practice.
W przeszłości współtwórca portalu dla moli książkowych BiblioNETka.pl (obecnie w ramach PWN). Prywatnie spędza dużo czasu zajmując się promocją wiedzy dotyczącej zmian klimatu, i racjonalnych ścieżek dekarbonizacji. Gorący zwolennik polityki opartej na dowodach naukowych (evidence based policy). Lubi wygrywać w grach planszowych.
MACIEJ MYCIELSKI
Architekt-urbanista, Mycielski Architecture & Urbanism – MAU
Architekt-urbanista, od 2004r. prowadzi autorską pracownię Mycielski Architecture & Urbanism (MAU) w Warszawie. Absolwent KU Leuven (Belgia), La Sapienza w Rzymie (Włochy) oraz Politechniki Warszawskiej. Po studiach został kierownikiem projektów w Duany Plater-Zyberk Architects & Town Planners (DPZ) w Miami na Florydzie, inicjatorzy ruchu tzw. New Urbanism. Na podstawie zasad zrównoważonej urbanistyki oraz projektowania partycypacyjnego, planował liczne osiedle w Belgii oraz w Polsce, m.in. nową dzielnicę Siewierz-Jeziorna, restrukturyzację dzielnicy Gdynia Zachód, rewitalizację Starej Papierni w Konstancin-Jeziorna, rewitalizację Pól Mokotowskich oraz Plac Powstańców w Warszawie. Wśród wyróżnień należy wymienić I miejsce międzynarodowego konkursu „Wolne Tory” w Poznaniu (2015), III nagrody konkursu nowej dzielnicy „Nowy Targówek”, Warszawa (2015) oraz III nagrody międzynarodowego konkursu „Nowa Huta Przyszłości” (5000 ha, 2012r). Wykładowca MCK PK, Kraków oraz SGH, Warszawa. www.mau.com.pl
ANDRZEJ KRUSZEWICZ
Polski ornitolog, podróżnik, założyciel i szef Azylu dla Ptaków w warszawskim ZOO
Andrzej Grzegorz Kruszewicz z wykształcenia jest lekarzem weterynarii, z zamiłowania ornitologiem i podróżnikiem. Doktor Kruszewicz jest założycielem i szefem Azylu dla Ptaków w warszawskim zoo, którego od 1 stycznia 2009 jest dyrektorem. Jest także założycielem i honorowym członkiem Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków. W jego dorobku znajduje się wiele publikacji oraz tłumaczeń z zakresu ornitologii. Znany jest również z popularyzacji wiedzy biologicznej w piątkowych audycjach programu Trójka Polskiego Radia.
DANIEL HOJNIAK
Senior Sustainability Consultant, BREEAM AP, LEED AP, WELL AP, Sweco UK
Daniel Hojniak jest ekspertem do spraw zdrowego i zrównoważonego budownictwa, zaangażowanym w największe inwestycje komercyjne i mieszkaniowe realizowane aktualnie w centralnym Londynie. Jest odpowiedzialny za koordynację procesu certyfikacji wieżowców South Bank Tower i Centre Point oraz nowej europejskiej siedziby agencji finansowej Bloomberg. Budynek o powierzchni ponad 100 000 m2 osiągnał najwyższy w 25-letniej historii systemu BREEAM wynik dla inwestycji tej klasy (98,5%).
Daniel jest akredytowanym specjalistą BREEAM, LEED oraz WELL. Mimo iż od kliku lat pracuje w brytyjskim oddziale Sweco, swoją karierę rozpoczął w Polsce. Uczestniczył między innymi w pracach nad budynkiem Bałtyk w Poznaniu – projektem renomowaniej pracowni MVRDV i aktualnej siedzibie Sweco Consulting.
Daniel posiada przekrojową wiedzę na temat zmian zachodzących w branży nieruchomości w Europie Zachodniej. Z pewnością podzieli się z Państwem spostrzeżeniami dotyczącymi różnic w podejściu do zagadnień związanych z nowoczesnym budownictwem w Polsce oraz za granicą.