Księżycowe Koty z wizytą w Fundacji Miasta Przyszłości

kosmiczne-koty-wizyta-fundacja-miasta-przyszlosci-1
Źródło: Księżycowe Koty Facebook

W pierwszy dzień po nowym roku mieliśmy przyjemność gościć w naszej fundacji podopiecznych z inicjatywy Księżycowe Koty działającej przy Szkole Podstawowej nr 53 im. Mariusza Zaruskiego w Warszawie.

Dzieci w ramach zawodów FIRST LEGO Leauge organizowanych przez FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology – Dla inspiracji i uznania wobec nauk ścisłych i technologii) w oparciu o program STEM (Science, Technology, Engineering i Mathematics) budują w tym roku z klocków miasto przyszłości. Celem spotkania było przekazanie wiedzy i inspiracji związanych z tematyką miejską oraz dobra zabawa.

Kreatywne i zabawne spotkanie

Dzieci błyskawicznie poradziły sobie z pierwszym zadaniem polegającym na pogrupowaniu różnych aspektów związanych z miastem na te opisujące miasto szczęśliwe oraz na te negatywne. Przeprowadzona burza mózgów zaowocowała także dodatkowymi kreatywnymi hasłami zaproponowanymi przez naszych gości.  Po krótkiej przerwie na herbatę i ćwiczenia rozciągające podopieczni wysłuchali przerywanego licznymi pytaniami i dyskusjami wykładu o podstawowych obszarach związanych z miastem wraz z przykładami.

kosmiczne-koty-wizyta-fundacja-miasta-przyszlosci-2
Źródło: Księżycowe Koty Facebook

Zwracając uwagę na najważniejszy element miast jakim są ludzie opowiadaliśmy także o źródłach energii i wykorzystywanych paliwach, sposobach segregacji i przetwarzania odpadów, zrównoważonym transporcie, ekologicznych budynkach, możliwościach retencjonowania i wykorzystania wody, szeroko rozumianej przyrodzie (zieleni, zwierzętach, parkach kieszonkowych i ogrodach społecznych) oraz inteligentnych rozwiązaniach m.in. w sterowaniu ruchem w mieście czy gospodarce odpadami. Dzieci wykazały się dużą dociekliwością i z zainteresowaniem zadawały dodatkowe pytania.

Najciekawsze zadanie polegało jednak na zaprojektowaniu miasta w formie planszy z rysowanymi i naklejanymi elementami infrastruktury i środowiska. W ruch poszły kredki, kleje i nożyczki. Wykorzystaliśmy między innymi przeczytane już magazyny branżowe i ulotki, z których nasi młodzi goście wycinali budynki, drogi i inne przydatne elementy. Jako owoc tych prac powstał arkusz schematycznego miasta z naniesionymi niezbędnymi elementami infrastruktury i środowiska, który dzieci zabrały ze sobą. Z przyjemnością i nadzieją zauważyliśmy, że w mieście zaprojektowanym przez dzieci znalazło się wyjątkowo dużo drzew i zieleni.

kosmiczne-koty-wizyta-fundacja-miasta-przyszlosci-3
Foto: Marcin Gawroński

Cieszymy się, że możemy w tak interesujący sposób dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem oraz wspierać ciekawe inicjatywy i rozwój młodzieży. Mamy nadzieję na podobne spotkania w przyszłości.