Przyszłość miast w naszych rękach

Obecnie w miastach na całym świecie mieszka nieco ponad połowa ludzkości, a w nieodległej przyszłości będzie to już 80%. Miasta, a właściwie żyjący w nich mieszkańcy i cała infrastruktura, powodują aż 70% globalnych emisji gazów cieplarnianych z różnych sektorów. Żeby funkcjonować miasta potrzebują aż dwie trzecie energii niezbędnej dla całego świata.

Ludzie żyjący na terenach zurbanizowanych napotykają na różne problemy, takie jak chociażby starzenie się społeczeństwa, zanieczyszczenie środowiska, niewydajna komunikacja czy wyzwania jakie niesie ze sobą rozwój nowych technologii. Co więcej, w związku z postępującymi zmianami klimatycznymi, miasta będą musiały podjąć szereg działań adaptacyjnych. To wszystko stanowi duże wyzwanie, ale zarazem daje ogromną szansą na przeprojektowanie i dostosowanie miast tak, żeby nam się w nich dobrze żyło. I właśnie dlatego chcemy aktywnie uczestniczyć w tych przemianach!

Nasz pomysł

Założyliśmy Fundację Miasta Przyszłości, której celem jest promowanie prospołecznych inicjatyw i wdrażanie prośrodowiskowych rozwiązań. Bazujemy na naszej kreatywności oraz multidyscyplinarnej wiedzy i doświadczeniu, które zdobywamy pracując dla Fundatora – firmy Sweco Consulting. Świadczy ona usługi konsultingowe z wielu obszarów inżynierii, środowiska czy infrastruktury i ma znaczący wpływ na rozwój polskich miast.

zarzad-fundacji-miasta-przyszlosci
Zarząd Fundacji Miasta Przyszłości (od lewej): Janusz Mizerny – Członek Zarządu, Maria Dolniak – Członek Zarządu, Marcin Gawroński – Prezes Zarządu / Foto: Joanna Adamczak

Z optymizmem patrzymy w przyszłość i chcemy mieć wpływ na jej umiejętne i mądre kształtowanie. Wierzymy, że możemy realnie wpływać na rozwój miast dzięki naszej wiedzy i zaangażowaniu. Dotychczas w ramach Sweco organizowaliśmy konferencję Miasta Przyszłości, która teraz będzie kontynuowana przez Fundację. Mamy nadzieję, że nasze pomysły będą inspiracją dla wielu osób i przełożą się na ciekawe realizacje, z których skorzystają mieszkańcy.

Od czego zaczynamy?

Rozpoczynamy naszą działalność z setką pomysłów, a kilka najciekawszych chcemy zrealizować w przeciągu najbliższych miesięcy. Pierwszym krokiem będzie przeprowadzenie konkursu wśród studentów i absolwentów na ekologiczną ławkę retencyjną, której koncepcja powstała w trakcie konkursu „Cities for our future” zorganizowanego przez międzynarodową organizację RICS.

ekologiczna-lawka-retencyjna-re-bench
Wizualizacja naszego pomysłu na ławkę retencyjną Re-bench

Bardzo cieszymy się, że nasz pomysł spotkał się z uznaniem ekspertów RICS i trafił na europejską listę pięciu najlepszych projektów. Pojawiło się także spore zainteresowanie nie tylko ze strony mediów, ale także ze strony potencjalnych partnerów i klientów. Teraz chcemy przetestować nasz pomysł w praktyce i wdrożyć go na szerszą skalę.

Naszym flagowym projektem jest konferencja “Miasta Przyszłości”, której trzecia edycja odbędzie się 21 maja 2020 roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Podobnie jak w poprzednich latach stawiamy na edukację w tematyce miejskiej i możliwość zawarcia cennych znajomości. Mamy już wstępny zarys tematyczny, ale przed nami jeszcze dużo pracy związanych z jej organizacją.

konferencja-miasta-przyszlosci-2019-zdj.glowne
2. edycja konferencji „Miasta Przyszłości” / Foto: Impact Photo

Zapraszamy do współpracy!

Realizacja projektów non-profit zawsze wiąże się z zaangażowaniem nie tylko czasu i energii, ale także pieniędzy. Jeżeli widzisz (Ty albo Twoja organizacja) możliwości i potencjał do współpracy – napisz do nas. Wierzymy, że razem jesteśmy naprawdę w stanie tworzyć miasta przyszłości.

Jeżeli chcesz być na bieżąco z naszymi działaniami, jako pierwszy poznać prelegentów na konferencji i mieć możliwość zakupu wejściówek na preferencyjnych warunkach zapisz się na nasz newsletter. Obserwuj nas także w mediach społecznościowych na Facebooku, Instagramie i LinkedIn.

Do usłyszenia lub do zobaczenia wkrótce!

 

Pozdrawiamy

Marcin Gawroński, Maria Dolniak, Janusz Mizerny

Dodaj komentarz